Skip to main content

...............................................................................................................

.......................................................
NIEUWS WO2
ACHTERGRONDEN
BEZETTING NL
CURIOSA VAN DE OORLOG
DOSSIER KLAAS FABER
DOSSIER MARKTPLAATS
FOTO'S
JODENVERVOLGING
LANDOORLOG
LUCHTOORLOG
OORLOGSDAGBOEK
OVERZICHT WO2
VANDAAG GEBEURD
Vandaag gebeurd februari
Vandaag gebeurd maart
Vandaag gebeurd april
vandaag gebeurd mei
Vandaag gebeurd juni
Vandaag gebeurd juli
Vandaag gebeurd augustus
Vandaag gebeurd september
Vandaag gebeurd oktober
Vandaag gebeurd november
Vandaag gebeurd december
Vandaag gebeurd januari
vandaag-alg
vandaaggebeurdfebr2
ZEEOORLOG
Memobord gastenboek
Indie-45-50
marktplaats-fotos
Leestafel
marai
INDEPERS
  N I E U W S  -  W O    2                                                                                                               

 

 

 

 V A N D A A G   G E B E U R D . . . 



  D  E  C  E  M  B  E  R  

 

 

 

Dagelijkse informatie over de gebeurtenissen uit de oorlog compact, met links en vanaf januari 2013 referenties naar De Jongs 'Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog' (publiekseditie).

. Personen, militair, politiek, verzet, vervolging, burgers, scheepsrampen, executies, materieel.Opmerkingen of aanvullingen zijn welkom: FPAmsterdam@yahoo.com of 06-2704 7728. Gestart op 6 juni 2011.. Redactie: Arthur Graaff en Herbert de Jong. Versie 3, deze sectie is nog in bewerking. Bronnen o.m. 'Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog'..


v16dec2016

 

 


VANDAAG GEBEURD - - 31 december 

1940 - Prof. pater Titus Brandsma - foto rechts - raadt in brochure katholieke kranten aan NSB-advertenties te weigeren

1941 - VS stuurt 2000 militairen naar Ned. Antillen en Suriname

1942 - Appelen op rantsoen in Nederland

1943 - Geheim agent baron Pierre d'Aulnis de Bourouill (foto links) vraagt om bombardement centraal bevolkingsregister Den Haag (huize Kleykamp) (zie ook 11 april 1944)

1944 - Begin van 'Liese-Aktion' in Nederland: massale dwangarbeid in Duitsland

1944 - Communistische Comité van Lublin roept zichzelf uit tot voorlopige regering van de Polen

 



VANDAAG GEBEURD - - 30 december  SHAEF Schulterstück.jpg

1943 - Subhas Chandra Bose sticht  pro-Japanse Indiase regering in Port Blair, India

1944 - Inzet van grote geallieerde tegeoffensief in Ardennen (dJ dl 10b-II-2-p754)

1944 -  Generaal  Eisenhower zet Supreme Headquarters Allied Expeditionary Force (SHAEF)  in London op (foto rechts: wapen van SHAEF)

Foto boven: generaal Eisenhower met de overige bevelhebbers van SHAEF (zie onder voor hun namen). Zij leidden de aanval in Normandië en Duitsland. Opvallend is de armoedige inrichting van dit zaaltje: de goedkope stoelen, de simpele klaptafels, de lamp met losse draden, de her en der neergezette kaarten.
Left to right: Lieutenant General Omar Bradley, Commander in Chief, 1st US Army Group; Admiral Sir Bertram H Ramsay, Allied Naval Commander in Chief, Expeditionary Force; Air Chief Marshal Sir Arthur W Tedder, Deputy Supreme Commander, Expeditionary Force; General Dwight D Eisenhower, Supreme Commander, Expeditionary Force; General Sir Bernard Montgomery, Commander in Chief 21st Army Group; Air Chief Marshal Sir Trafford Leigh-Mallory, Allied Air Commander, Expeditionary Force; and Lieutenant General Walter Bedell Smith, Chief of Staff to General Eisenhower





VANDAAG GEBEURD - - 29 december 

1940 - 'Tweede grote brand van Londen' na massale Luftwaffe-aanval; 1500 brandhaarden -
Foto rechts: St.Paul's Cathedral in de rook, omgeven door ruïnes, op 30 december 1940
1940 - President Roosevelt houdt "Arsenal of democracy"-speech.

1944 - NL Mitchell-bommenwerper bij aanval op Ardennen uitgeschakeld; 1 dode

1944 - Bombardement op Hilversum mislukt; 7 burgerdoden

1944 - Beleg van Boedapest - 100.000 nazisoldaten tegen 500.000 Sowjetsoldaten - 40.000 nazi's dood, 42.000 Sowjetsoldaten - tot 13 feb

VANDAAG GEBEURD - - 28 december 



1939 - Finnen drijven Sowjetlegers terug benoorden Ladogameer (foto boven: Winteroorlog)

1940 - Franse collaborateur admiraal Darlan ontmoet Hitler in Beauvais (zie ook 24 dec 42)

1942 - Openlijk verzetsstrijder en jurist prof pater Robert Regout S.J. (foto rechts) sterft in Dachau

1942 - Gouverneur-generaal van Ned-Indië en generaal H. ter Poorten (foto links) plus andere leiders komen in Japans kamp op Taiwan


1944 - Mussert ontslaat Van Geelkerken en Rost van Tonningen als leiders NSB

1944 -
Hongaarse Nationale Onafhankelijkheidsfront in Debrecen verklaart oorlog aan Duitsland- zie ook 29 dec 44: Beleg van Boedapes




VANDAAG GEBEURD - - 27 december 

1941 - NL ss Calypso door Britse torpedobootjagers uitgeschakeld bij Noorwegen

1942 - Kamp Ambarawa voor Europese vrouwen in Ned-Indië in gebruik genomen - foto rechts



1942 - NL ss Soekaboemi (foto boven) getorpedeerd op N-Atlantic; 1 dode

1944 - Duitse torpedo's ontploffen in haven van Hellevoetsluis en vernielen 11 Duitse eenmans duikboten





VANDAAG GEBEURD - - 26 december 

1941 - Als eerste Britse premier spreekt Churchill Amerikaanse Congres toe

1941 -
Eerste landing van Japanners in Ned-Indië op Tarakan (Borneo); vernietigen 4 NL vliegboten; inname 11 jan 1942

1941 - japanners
interneren Europeanen te Semarang

1943 - Britten zinken Duitse slagkruiser Scharnhorst bij Noorwegen

1944 - Generaal Patton (onder) ontzet ingesloten Amerikaanse Airbornedivisie te Bastogne


 




VANDAAG GEBEURD - - 25 december 

1941 - Japanners nemen Hong Kong in

1941 - NL onderzeeboot K XVI met commandant
Jarman bij Borneo door Japanse onderzeeboot 'I 66' getorpedeerd; 36 doden

1944 - Bij Domburg schakelen mariniers 3 Biber-eenmansduikboten uit (foto rechts)

1944 - Nijmegenaren evacueren stad in paniek vanwege Duits Ardennenoffensief

1944 - Amerikanen houden bij Bastogne stand tegen Duitse opmars







 VANDAAG GEBEURD - - 24 december

1939 - Finnen dringen door op Sovjet-terrein bij Ladogameer voor eerste maal in Winteroorlog

1940 - Geweldloze Indiase leider Mahatma Gandhi vraagt Hitler per brief oorlog te staken - foto links



1941 - Japanners bombarderen Manila - foto links: artikel New York Timea dd 28 dec.

1
942 - Franse admiraal Darlan vermoord in Algiers foto links

1943 - Verzetsleiders Van Heuven Goedhart en Cramer ontmoeten Duitse samenzweerder overste Wilhelm Staehle in Coevorden; leidt tot niets

1943 -
Generaal Eisenhower aangesteld als opperbevelhebber geallieerde legers voor invasie in Frankrijk

1943 - Start van groot Sovjet offensief in Oekraïne en Belaarus van 2,4 miljoen Russische militairen; grote delen van Hnngarije, Roemenië en Bulgarije ontzet - kaart links - groene gebied is van offensief (klik op de kaart voor een vergroting)

1943 - Generaal Eisenhower aangesteld als opperbevelhebber geallieerde legers voor invasie in Frankrijk

 

1944 - Biber dwergduikboot zinkt geallieerd vrachtschip ss Alan-a-Dale (4.700 brt) op Westerschelde; geen slachtoffers - foto links

1944 -
SS Leopoldville gezonken door U-486;  763 doden van US. 66th Infantry Division op weg naar Bastogne




 
VANDAAG GEBEURD - - 23 december


1939 - 
Anthony Fokker (49), Nederlands vliegtuigbouwer overlijdt

1941 - Onderzeeboot K XIV - foto rechts - met commandant C. van Well
Groeneveld vernietigt bij Serawak samen met vliegboot 'X 35' Japanse troepentransportschepen Katori Maru, Hioyshi Maru en mogelijk torpedobootjager Daisantonan Maru en beschadigt Hokkai Maru

1941 - Generaal MacArthur geeft Manila op (Filippijnse tijderekening 24 dec.) en trekt de Amerikaanse troepen terug op Bataan; Manila tot open stad verklaard

1942 - Britse luchtaanval op rijkswerf Willemsoord te Den Helder - totaal 13 geallieerde aanvallen op den Helder dit jaar

1948 - Japanse generaal Hideki Tojo en 6 andere Japanse leiders in Tokio geëxecuteerd wegens oorlogsmisdaden (foto links)









VANDAAG GEBEURD - - 22 december 

1939 - Finse leger valt Sowjetinvallers aan - Nederlandse vrijwilligers helpen

1940 - Manchester zwaar gebombardeerd - 624 doden - foto rechts

1940 - Anthony Eden nu minister van buitenlandse zaken van G-Br, als opvolger van Lord Halifax

1941 - Japanners veroveren Luzon, eiland qwaarop hoofdstad Manila ligt (Filippijnen)

1942 - Personeel van werf 'De Merwede' Hardinxveld saboteert tewaterlating van Duitse Delmenhorst

1944 - Kriegsmarine zet 18 Biber dwergduik-
boten op Schelde in - Britse motortorpedoboten zinken 4 Bibers (foto links)

1944 - Slag in de Ardennen: omsingelde generaal McAuliffe zegt in Bastogne 'Nuts!' op Duits voorstel tot overgave - foto onder



 
Foto boven: het feitelijke kantoortje van McAuliffe in de kelder van een kazerne in Bastogne, nu ingericht als museumpje - foto A. Graaff



VANDAAG GEBEURD - - 21 december 



1940 - Liverpool zwaar gebombardeerd; 365 doden - foto boven

1940 - Schrijver Scott Fitzgerald - foto links - sterft in Hollywood aan alcoholisme en tuberculoisis

1941 - In Roemeens concen-
tratiekamp Bogadanovka worden 40.000 Joden afgeslacht na uitbraak van typhus - foto rechts

1943 - NL ss Alpherat met bommen vernietigd bij Malta; geen slachtoffers

1944 - Staking bij Philips en andere bedrijven in bevrijd Eindhoven wegens voedseltekort; protesten daartegen uit hongerend bezet Nederland
 

1944 - Hongaarse parlement bevestigt te Debrecen  nieuwe regering van Nationale Onafhankelijkheidsfront




VANDAAG GEBEURD - - 20 december 


1941 - Japanners starten inname van Filippijnen met landing op Mindanao

1941 - Duitsers starten verplichte Nederlandse Artsenkamer; artsen protesteren massaal

1941 - Officiële datum vergaan van onderzeeboot K XVII in Zuid-Chinese Zee - onofficiële datum 7 december 1941; 38 doden (hele bemanning -foto links)


1941 - Amerikaanse jagers Flying Tigers vermietigen 4 Japanse bommenwerpers op hun eerste missie bij Kunming (China) - foto recht

Foto rechtsboven: een van de Tigers, een Curtiss P40 Warhawk, hier bij vertrek uit Alaska naar China


1944 - SD arresteert leider spionagegroep 'Kees', Sieuwert de Koek; opvolger is ir F. Beukema toe Water

1943 - RAF voert zwaarte bombardement van oorlog op Frankfurt uit: 650 vliegtuigen gooien 2.000 ton bommen

1944 - Katholieke en protestante kerken roepen op zwarte markt te mijden ondanks hongersnood





VANDAAG GEBEURD - - 19 december



 

1940 - Twee eerste Duitse doodvonnissen voor Nederlanders - niet uitgevoerd

1941 - Italianen vernietigen Britse lichte kruiser HMS Neptune (foto boven) bij Tripoli; ondergang succesvol geheimgehouden; 766 doden, 1 overlevende

1941 - Italianen schakelen Britse oorlogsschepen HMS Queen Elizabeth en HMS Valiant tijdelijk uit; eveneens succesvol geheimgehouden

1941 - Onderzeeboot O 20 bij Kota Baru door Japanners beschadigd en door bemanning gezonken; 7 doden onder wie commandant Ltz-1 P. Snippe - foto rechts

1941 - Hitler ontslaat enkele generaals zoals Walther von Brauchitsch en neemt opperbevel leger over

1942 - Afloop eerste Parool-proces: 19 doodvonissen


1944 - Geallieerden confereren in Verdun over Ardennenoffensief;  geen aanval  richting Rijn, eerst
Ardennen;  Bastogne vrijwel omsingeld door Duitsers; nazi's maken 9.000 US  gevangenen
Foto boven: sodlaten  van de 101st Airborne Division in Bastogne in de mist
Kaart links:  toestand op 20 december 1944

1945 - Surinaams medicus  prof Paul Flu (foto rechts), rector universiteit van Leiden, sterft na verblijf in concentratiekamp



























VANDAAG GEBEURD - - 18 december 

1939 - Slag bij Helgoland: (ill. rechts:formatie) Brits RAF-eskader van 24 Vicker-Wellingtons verslagen door 44 nazijagers; 12 Britse vliegtuigen vernietigd, 54 RAF-doden; eerste slag ven WO2 met een naam

Foto . rechts:
Formation 1: Section 1: 1 Richard Kellett 2 Turner 3 Speirs; Section 2: 4 Kelly 5 Duguid 6 Riddlesworth; Formation 2: Section 1: 7 Harris 8 Briden 9 Bolloch; Section 2: 10 Ramshaw 11 Grant 12 Purdy
Formation 3: Section 1: 13 Guthrie 14 Petts 15 McRae
Section 2: 16 Challes 17 Allison 18 Lines
Formation 4: 19 Hue-Williams 20 Lemon 21 Wimberley 22 Lewis 23 Thompson 24 Ruse[33]

1940 - Prof Telders (foto links) in Delft gearresteerd ivm Delftse studentenstakingen

1940 - Hitler vaardigt besluit uit tot voorbereidng aanval op Sowjet-Unie- Fall Barbarossa - foto rechts

1940 - NL ms Diana loopt op mijn in Bristol Kanaal; 5 doden

1941 - Japanners steken in Hong Kong Victoria Harbour over en bereiken hoofddeel van stad; stad geeft zich over op 25 dec.- foto onder: Japanners bij Victora Harbour

1942 - Arrestatie Parool-oprichter Frans Goedhart op strand Scheveningen

1942 - Amerikaanse jagers (3) vallen vruchteloos Japans konvooi met troepen naar Balikpapan aan

1944 - Duitsers maken elektriciteitscentrale in Amsterdam-Noord onklaar


1944 – 77 B-29 Superfortress en 200 andere vliegtuigen van US Fourteenth Air Force bombarderen Hankow, China, Japanese voorraadbasis

1945 - Amsteldijk in Amsterdam: 11 mannen gefusilleerd als represaille voor aanslagen tegen Liese-Aktion (Rozenoord-executies)



















VANDAAG GEBEURD - - 17 december 


1939 - Duitse vestzakslagschip Admiral Graf Spee  bij Rio del Plata (Argentinië) door eigen bemanning tot zinken gebracht


1940 - President Roosevelt kondigt plan voor hulp aan Engeland aan (later bekend als Lend-Lease)


1941 - Slag om Ambon: 1100 Australische soldaten komen helpen; Ambon gaat verloren

1941 - NL-Australische strijdmacht landt op Portugees-Timor olv lt-kol Nico van Straten


1941 - NL vliegboot X 32 vernietigt Japanse torpedobootjager Shinonome (foto links) bij N-Borneo (of mogelijk 18 dec. door NL-Martin bommenwerper); 219 doden

1942 - Operatie Kleine Saturnus: Sowjets verslaan Italiaanse 8ste leger (
Armata Italiana in Russia, ARMIR) onder generaal Italo Gariboldi aan rivier Don bij Stalingrad, ondanks hulp van Von Manstein; van 130.000 man overleven 45.000, grootste verlies in één slag ooit voor Italiaanse leger

Foto rechts: Italiaanse gevangenen in Rusland


1942 - Geallieerden in Londen protesteren tegen Duitse massamoord op Joden ("Joint Declaration" - foto rechts); Radio Oranje zendt protest uit; voorzitter Joodsche Raad verwerpt dit als 'propaganda'

1944 - Verzetsorganisator Jan Bottema (foto rechts) uit Bussum, mede-oprichter van Natura Apparaat, in Wormerveer met 4 anderen gefusilleerd als represaille voor zinken van aak

1944 - SS-ers vermoorden in Malmédy 87 Amerikaanse krijgsgevangenen tijdens Ardennenoffensief (foto onder)







VANDAAG GEBEURD - - 16 december 

1940 - Britten starten terreur-bombardementen, als eerste op Mannheim: Operation Abigail Rachel; 134 vliegtuigen doden 34 mensen

1941 - Nazigouverneur-generaal van Polen Hans Frank
(foto rechts) kondigt aan dat alle Joden vernietigd moeten worden

1942 - Operatie Kleine Saturnus (
Russisch Mалый Сатурн - Google vert.): Sowjets starten tegenoffensief bij rivier Don tegen nazi's en Italiaanse troepen - zie ook 17 dec. '42

1944 - Duitsers starten laatste
verrassende, grote  offensief in Ardennen  (foto rechts: US soldaten) met 13 divisies, 200.000 man, 340 tanks, 1.600 kanonnen; ze verliezen op 16 januari 1945; kost Amerikanen 19.000 doden

1944 - V-2 uit regio Den Haag treft bioscoop Rex in Antwerpen; 567 doden - foto links

1944 - V-1 stort neer op Woensel; 18 doden

1944 - Secretaris-generaal Hirschfeld overlegt met Seyss-Inquart en richt rederij voor voedselvervoer op voor redding van Randstad

1944 - Verzetsvrouw Elisabeth ten Boom, zuster van Corrie ten Boom, sterft in Ravensbrück --

Foto rechts: het huis van de familie in de Barteljorisstraat in Haarlem, waar
ettelijke onderduikers werden ondergebracht


1944 - Bandleider en jazz-klarinetist Glen Miller verdwijnt spoorloos opvliegreis van Londen naar Parijs
Foto links: Glen Miller in het uniform van een major van de US Army.






VANDAAG GEBEURD - - 15 december 


1940 - Duitse personeel mag niet meer in Nederlands-Joodse gezinnen werken per 1 februari 1941


1940 - Nederlandse Joden in vrije beroepen mogen na april 1941 alleen Joodse klanten bedienen
1941 - Bij eiland Tioman (Maleisië) gaat onderzeebooot O 16 (foto rechts) verloren; 41 doden, 1 overlevende (zie ook 12 dec 1941)

1941 - In Drobritsky Yar bij Kharkiv (Charkow)  vermoorden nazi's 15.000 oekraiense Joden

1943 - In Amsterdam laten Duitsers 2500 Joodse mannen (gemengd gehuwd) oproepen voor risicovol graafwerk op Schiphol


1944 - 17 RAF-Lancasters bombarderen met succes Schnellbootbunker in IJmuiden en Waalhaven in R'dam

1944 - Op Laan van NO Indië in Den Haag fusilleren Duitsers 9 mannen als represaille voor dood Duitse soldaat

1961 - Israëlische Hooggerechtshof veroordeelt Adolf Eichmann ter dood in Jerusalem (executie 31 mei 1962 - foto links



VANDAAG GEBEURD - - 14 december 


1941 - Lockheed-Hudson bommenwerper van NL 320 Squadron RAF vernietigt bij Noorse kust bij Hagesund Duits munitieschip

1941 - 10-jarig bestaan NSB: nu enig toegelaten politieke partij

Foto rechts: inspectgie door leider Mussert in 1941

1941 - Duitse rapport: 1851 Nederlanders gearresteerd, ruim 1100 Nederlanders in concentratiekampen



1942 - Studentenverzet 'Raad van Negen' roept op tot algemene staking van studenten; deze mislukt maar Duitsers zien af van Duitse dwangarbeid op grote schaal voor studenten

Foto links: voorzitter van de raad  Norbert Schmelzer, hier minister van buitenlandse zaken (1971-73)

1942 - NL ss Sawahloento bij Beira door Duitse onderzeeboot U 177 getorpedeerd en tot zinken gebracht; 53 doden - foto rechts

1942 - Franse kolonie Madagaskar onder beheer van Vrije Fransen van generaal De Gaulle

1943 - Duitsers roepen medio december 2500 'gemengd gehuwde' Joden op voor dwangarbeid op Schiphol

1944 - Liese-Aktion voor dwangarbeid: Duitsers verruimen regels voor razzia's op Nederlandse mannen en vrouwen; onderduik neemt verder toe

1944 - Gebruik van elektriciteit in West-Nederland algemeen verboden

1944 - Generaal Kruls publiceert nieuwe arrestatieregels in bevrijd Nederland





VANDAAG GEBEURD - - 13 december 




Foto boven: lijken aangespoeld op de over bij nanking, na het bleodbad

1937 - Massamoord van Nanking: Japanse leger verovert Nanking, hoofdstad van China en vermoordt 200.000-300.000 op beestachtige wijze

Foto rechts: burgers worden vastgeboden aan de rand van hun graf, vlak voor hun executie door japanse leger

1940 - Gas en licht op rantsoen in Nederland

1941 - Nationaal Front (Zwart Front) met geweld opgeheven door Sicherheitspolitzei

1941 - Nederlandsche Unie ontbonden; Sipo plundert kantoren

1941 - Geallieerd smaldeel met HrMs Isaac Sweers vernietigt bij Kaap Bon (Midd. Zee) Italiaanse kruisers Alberto di Giussano en Albertico da Barbiano

1942 - Mussert krijgt loze titel "Leider van het Nederlandsche Volk" op 11-jarig jubileum NSB

1943 - Massamoord van Wehrmacht in Kalavryta, Peleponnesos, Griekenland, op 700 burgers


 Gevangenen in Neuengamme
LandMVTotaal
Soviet Union28,4505,90034,350
Poland13,0003,90016,900
France11,00050011,500
Germany8,8004009,200
Netherlands6,6503006,950
Belgium4,5003004,800
Denmark4,800-4,800
Hungary1,4001,2002,600
Norway2,200-2,200
Yugoslavia1,4001001,500
Czechoslovakia8005801,380
Greece1,250-1,250
Italy850-850
Spain750-750
Austria30020320
Luxembourg50-50
Iceland1-1
Andere landen
1,3003001,600
Samen87,50013,500101,000
onofficieel--5,000
Globale som-106,000
Dood tijdens deportati-55,000



VANDAAG GEBEURD - - 12 december 

1938 - Nazi's starten concentratiekamp Neuengamme bij Hamburg

1941 - Mussert zweert in Berlijn trouw aan Hitler

1941 - Onderzeeboot HrMs K XII vernietigt bij Kota Baroe, Indonesië, Japanse ss Toro Maru

1941 - Onderzeeboot HrMs O 16 vernietigt in Golf van Siam 4 Japanse troepentransportschepen:  Tosan Maru, Asosan Maru, Sakuru Maru en Ayata Maru

1942 - Eerste Parool-proces tegen Frans Goedhart (foto linksboven) en collega's

1942 - Aanslag op cartotheek van adressen van Utrechtse studenten, ter voorkoming van dwangarbeid  in Nazi-Duitsland


 





VANDAAG GEBEURD - - 11 december 

1940 - NL ss Towa getorpedeerd en vergaat op Altantic; 18 doden


1941 - Duitsland en Italië verklaren oorlog aan Amerika

1942 - Verzetsman en ex-burgemeester Sybrand van Haersma Buma sr sterft in concentratiekamp Neuengamme

1944 -
HrMs Tjerk Hiddes (foto rechts: tewaterlating in R'dam) evacueert 950 mensen van Timor naar Port Darwin

1944 - Overval op Huis van Bewaring Assen (foto onder): 29 verzetsmensen bevrijd door knokploeg Drenthe en Groep Kees - zie ook 8 december 1944: overval op HvB Leeuwarden



ANDAAG GEBEURD - - 10 december 

1940 - Britten executeren Nederlandse spion in nazidienst,  Karl Heinrich Meier, 24 en zijn maat, Duitser Jose Waldberg, 25
Jose Waldberg, 25, a German national, and Karl Heinrich Meier, 24 - See more at: http://ww2today.com/10th-december-1940-german-spies-executed-at-pentoville-prison#sthash.8jr4y8t3.dpuf
Jose Waldberg, 25, a German national, and Karl Heinrich Meier, 24 - See more at: http://ww2today.com/10th-december-1940-german-spies-executed-at-pentoville-prison#sthash.8jr4y8t3.dpuf

1941 - Britse slagschepen HMS Prince of Wales (foto rechts) en HMS Repulse bij Malakka door Japanse vliegtuigen tot zinken gebracht
; 840 doden

1942 - Mussert met Seyss-Inquart en Schmidt bij Hitler - 3de bezoek

1944 - Seyss-Inquart geeft kerken toestemming voor voedselhulp

1944 - Gruwelijke ophanging van 10 verzetsmensen in Renesse wegens onderduikhulp aan Britse vliegeniers (foto onder)







VANDAAG GEBEURD - - 9 december 

1940 - Geallieerden lanceren Operation Compass: aanval op Italianen in Sidi Barrani (Egypte) - overwinning 9 februari 1941 - kaart rechts

1941 - Britse vliegtuigen doen Duitse ss 'Madrid' (1922) zinken bij Den Helder

1941 - China verklaart oorlog aan Duitsland, Italië en Japan

1941 - NL - CBS stelt: helft voedsel te duur
voor bevolking

1942 - Officiële nazi-mededeling: helft NL studenten, 6000, moet gaan werken in nazi-Duitsland

1943 - Nieuwe Italiaanse premier maarschalk Badoglio - foto links - voegt Italiaanse legers bij geallieerde

1944 - Knokploeg bevrijdt ruim 51 verzetsleden uit Huis van Bewaring Leeuwarden





 


VANDAAG GEBEURD - - 8 december 


1939 -
Britten doen 3 nazi-Duitse onderzeeërs zinken

1941 - Amerika verklaart oorlog aan Japan; Groot-Brittanië, China en Nederland doen hetzelfde; Nederland is enige land met onderzeeboten in O-Azië, 15 stuks


1941 - Opening van vernietigingskamp Kulmhof (Chelmno) in bezet Polen - illustratie rechts

1941 - Marine vordert gehele KPM-vloot in Ned-Indië: 138 schepen

1941 - VS vordert 15 Nederlandse schepen als troepentransportschip, o.m. Noordam, Klipfontein, Bloemfontein, Tjisadane en Japara

1941 - Japanse marine neemt in Baai van Tokio Nl ss Beatrice in beslag

1941 - Gouverneur Ned-Indië vordert gehele tankervloot van KPM (Shell), 138 schepen

1941 - Japan valt Siam (Thailand) binnen zonder ernstig verzet van Siamese regering

1942 - Japanners veroveren Philippijnen ondanks sterke Amerikaanse bases met 155.000 man; vernietigen helft van 277 US-vliegtuigen; generaal MacArthur wordt desondanks niet ontslagen; 25.000 geallieerde doden

1942 - Ned-Australische guerillamacht op Portugees-Timor olv overste Nico van Straten geëvacueerd naar Australië a/b van HMS Tjerk Hiddes

1944 - Commandant H.A.W. Goossens (foto links) van onderzeeboot Zwaardvisch benoemd tot Ridder 4e kl Militaire Willemsorde o.m. wegens zinken Japanse mijnenlegger

1944 - Knokploeg bevrijdt ruim 51 verzetsleden bij overval op Huis van Bewaring Leeuwarden
- foto rechts

1944 - Burgemeester Magnée van Horn van Bergeijk en Luyksgestel sterft in kamp Neuengamme



 


VANDAAG GEBEURD - - 7 december 

1939 - NL ss Tajandoen geraakt door torpedo van U-47 en vergaat; 6 doden

1940 - Britten nemen in Egypte 40.000 Italiaaanse soldaten gevangen

1941 - Japanners bombarderen onverhoeds Amerikaanse vloot in Pearl Harbor op Hawaii; o.m. 5 slagschepen vernietigd, 2400 doden, maar 2 vliegdekschepen niet; VS gaat daardoor deelnemen aan oorlog - foto rechts: USS Shaw explodeert;  zie ook 8 december 1941

1941 - Generaal Keitel vaardigt 'Nacht und Nebelerlass' uit: verzetsstrijders uit Frankrijk, België en Nederland moeten zonder bericht verdwijnen naar kampen in Duitsland zie ook Floris Bakels

1942 - Laatste uitzending ooit in Nederlands van omroep op Java

1944 - Amerikanen bombarderen Tokio en Japans bezet Moekden (N-O China)

1944 - Sinterklaasrazzia in Haarlem+ 1300 mannen meegenomen





VANDAAG GEBEURD - - 6 december 


1941 - Engeland verklaart oorlog aan Finland, Hongarije en Roemenië

1941 - Sovjets menen dat nazi-aanval op Moskou vastloopt en starten tegenaanvol



1942 - 'Sinterklaasbombardement' van RAF op Philips Eindhoven; 138 burgerdoden, 12 vliegtuigen verloren (foto boven -klik op de foto voor een Youtube-filmpje)


1944 -"Sinterklaasrazzia". in Haarlem:  ongeveer 1200 mannen van 17 tot 40 jaar afgevoerd; 250 ontvluchten, overigen naar werkkamp in Duitse plaats Rees





VANDAAG GEBEURD - - 5 december 

1941 - Protestbrief van Medisch Contact van bijna 4200 NL artsen tegen pro-Duitse Artsenkamer aangeboden aan gouverneur Seyss-Inquart

1941 - Generaal Zjoekov (foto links) start  bij Moskou offensief tegen nazi-Duitsland

1942 - USAF bombartdeert Napels eerste keer in WO2

1944 - Duitsers laten zilvergeld van Rijksmunt uit Utrecht wegvoeren (foto rechts)




VANDAAG GEBEURD - - 4 december 

1942 - Poolse Raad voor Hulp aan Joden (Żegota) opgericht door Zofia Kossak en Wanda Filipowicz

1943 - Nieuwe extra distributiekaart moet
misbruik door Nederlandse onderduikers beletten

1943 - In Caïro overleggen Roosevelt, Churchill en Turkse president Inönü

1944 - Ruzie in bevrijd Nederland: BS-ers mogen niet meer arresteren, politie wel

1944 -
Grote burgeroorlog begint in Griekenland

1944 - Nazi-Duitsers steken Rijndijken van Betuwe door (foto rechts)


1944 - Luchtaanval op Heilbronn door RAF - 6.500 doden, binneestad verwoest - foto onder



 




VANDAAG GEBEURD - - 3 december 



1941 -
Oostfront-Wehrmacht: Walter von Reichenau (foto links) vervangt von Rundstedt als commandant van legergroep Zuid

1942 - RAF werpt chocola en koffiebonen uit W-Indië uit boven Nederland vanwege Sinterklaas
- foto rechts (Verzetsmuseum.org)

1943 - Mussert (links) bezoekt Hitler derde maal

1944 - Wehrmacht in Midden-Limburg tot oostelijke Maasoever teruggedrongen door geallieerden

1944 - Verscherping Griekse crisis door schietpartij in Athene



 


VANDAAG GEBEURD - - 2 december 

1941 - NL Hudson-bommenwerper stort neer bij Noorwegen; 4 doden

1942 - Seyss-Inquart bepaalt dat Duitsers alles uit Nederland kunnen vorderen

1942 - In Zwolle start clandestiene 'beurs' voor onderduikers van Landelijke Organisatie voor Hulp aan Onderduikers (LO)

1942 - Duitsers eisen nog eens 25.000 Nederlandse mannen voor dwangarbeid (zie ook 2 november 1943)

1942 - Natuurkundige Enrico Fermi (foto links) test eerste nucleaire kettingsreactie, aan universiteit van Chicago, als onderdeel van Manhattan Project

1943 - Generaal Eisenhower benoemd tot geallieerd bevelhebber West-Europa


1943 - Bombardement van Bari - Luftwaffe vernietigt 22 geallieerde schepen, NL ss Odyssseus beschadigd; 216
geallieerde opvarenden dood  (Google vertaling)
- foto onder

1944 - Wehrmacht zet Betuwe onder water - Tiel ontruimd - foto rechts: nooddijk bij Ochten






VANDAAG GEBEURD - - 1 december 

1940 - Eerste vergadering redactie van latere Het_Parool

1940 - NL: gas en elektra op rantsoen

1940 - Joodse Coördinatie Commissie opgericht olv mr L.E. Visser (foto rechts): behartigt Joodse belangen bij overheid

1941 - RAF werpt pakjes toffees boven Nederland uit vanwege Sinterklaas

1941 - Blau-Aktion: start geheime Duitse aankopen op Nederlandse zwarte markt

1941 - Artsenprotest: 70% van hen wil niet in verplichte pro-Duitse Artsenkamer

1941 - Massamoord van Rumbula: 25.000 Joden vermoord in Rumbula, bij Riga, Litouwen (tot 8 dec.)

1942 - December: oprichting  Nationaal Comité van Verzet

1942 - Aankomst van eerste  Duitse joden in Auschwitz-Birkenau

1942 - Start afbraak woonwijken Scheveningen voor bouw Atlantikwall - foto links

1943 - Conferentie van Teheran beëindigd: Churchill, Stalin en Roosevelt nemen besluit tot Operation Overlord in Normandië 6 juni 1944


1944 - Gouverneur Seyss-Inquart geeft secretaris-generaal Hirschfeld toestemming voor start rederij voor voedselvoorziening

1944 - Groep-Albrecht begint regelmatige Biesbosch-crossings

1944 - US defensie geeft opdracht tot ontwikkeling van grote bommenwerper, eerste met 'swing wings', die in 17 december 1947 eerste vlucht maakte als Boeing B-47 Stratojet (foto rechts)